Kalendář akcí

Festival vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému / 14. 11.

Přidat událost do kalendáře

Čtvrtek, 14.11.2019 / 17:00 / Kino Napajedla

http://napajedla.cz/galerie/14/titulka%20%281%29.jpg

Světovému klavíristovi, napajedelskému rodákovi Rudolfu Firkušnému (11. února 1912) je věnován od roku 2008 každoroční festival, který nabízí kvalitní přehlídku vážné hudby a jejích interpretů. Hlavní myšlenkou a motivem pořádání festivalu je vzdát úctu našemu slavnému rodákovi. Záštitu nad festivalem převzala emeritní rektorka a profesorka Janáčkovy akademie múzických umění v Brně paní Alena Veselá. Festival je pořádán v měsíci listopadu v Koncertní síni Rudolfa Firkušného - Klášterní kapli.

12. ročník Festivalu vážné hudby Pocta Rudolfu Firkušnému se uskuteční 14. - 17. 11. 2019.

Rudolf Firkušný byl jedním z nejslavnějších českých klavíristů. Proslavil se mimořádnou hudebností, expresivním projevem a skvělou technikou hry. Vystupoval na nejvýznamnějších světových pódiích a spolupracoval se špičkovými orchestry a dirigenty. Byl žákem Leoše Janáčka, Viléma Kurze a Josefa Suka a také velkým přítelem Bohuslava Martinů, který mu věnoval mnoho svých skladeb. Jeho repertoár sahal od raného klasicismu až po modernu první poloviny 20. století.

Slovo starostky města Ireny Brabcové:

"Rok 2008 byl rokem zahájení nové kulturní tradice v Napajedlích. Vznikl festival vážné hudby na počest našeho slavného rodáka, klavíristy Rudolfa Firkušného. Tento vynikající pianista měl ke svému rodnému městu velmi emotivní vztah a vazby na dávné rodinné přátele a známé. Festival se po celou svou historii koná v době, ve které si připomínáme roky, které nás dělí od sametové revoluce. V letošním jubilejním roce je to připomínka již třiceti let svobodného života a demokracie v naší republice. Na toto výročí bychom ve spojení se jménem Firkušný neměli nikdy zapomenout. Právě tento mezník v naší novodobé historii umožnil jeho návrat do vlasti a rodných Napajedel. Těším se na setkání s Vámi na některém s koncertů, které jsme pro letošní významný ročník připravili."

!!
REZERVACE na program 14. - 16. 11. na tel. 577 941 073.
Pozn. Rezervované místo bude přiděleno pořadatelem. Rezervace platí na nečíslovanou židli každý den do 16.50 hod.
!!

ČTVRTEK 14. 11.
17.00 - Kino Napajedla

Promítání z dokumentárního cyklu Vzpomínky na Rudolfa Firkušného,
Veronika Callegari – Firkušná při návštěvě Napajedel v roce 2012.
délka: 28 min
autor námětu a scénáře: Michael Klang
kamera, střih a režie: Rudolf Kudrnáček

Pěvecký sbor Véronique
Přednese několik českých a slovenských lidových a žertovné písně z repertoáru souboru Musica Bohemica.

Viktor Stocker
D. Scarlatti:

Sonata g-moll K35
G. Hermosa:
Idiarena
A. Tuchowski:
Jazz toccata

Martin Kot
A
. Nyzhnyk:
Dračí srdce I.Část
Dračí srdce III. Část
D. Scarlatti:
Sonata G Dur K427
V. Trojan:
Drak
J. S. Bach:
Preludium
Fuga b Moll BWV 893
F. Angelis:
Impasse III. Část
Impasse IV. Část

Viktor Stocker a Martin Kot
F. Angelis:

Haiti I. Část
G. Hermosa:

Brehme


Festival pořádá město Napajedla, Klub kultury Napajedla a Základní umělecká škola Rudolfa Firkušného.     

→ Kompletní program celého festivalu naleznete ZDE
→ Fotografie z minulého ročníku k prohlédnutí ZDE

http://napajedla.cz/galerie/14/banner_5.jpg

Viktor Stocker
Viktor se věnuje hře na akordeon od svých šesti let na Základní umělecké škole ve Vlašimi ve třídě Jiřího Neužila. Mimo jiné se také vzdělává na Pražské konzervatoři u profesora Ladislava Horáka. Pravidelně vystupuje na koncertech po boku studentů Pražské konzervatoře a sbírá úspěchy na mezinárodních soutěžích. V letošním roce se v Národní soutěži základních uměleckých škol v oboru hra na akordeon stal ve věku pouhých devíti let absolutním vítězem okresního, krajského i ústředního kola. Mezi jeho další významné úspěchy patří ocenění ve zlatém pásmu a vítězství v kategorii do 9 let na Mezinárodních akordeonových dnech v Praze v roce 2018, ocenění ve zlatém pásmu na Mezinárodních akordeonových dnech v Praze v kategorii do 9 let v roce 2017, první místo na Mezinárodní akordeonové soutěži ve Vídni v únoru 2019 a první místo na soutěži Kleine Tage der Harmonika v německém Klingenthalu v březnu 2019. Zde získal i zvláštní cenu poroty pro nejmladšího oceněného hráče. Viktor se v rámci časových možností věnuje i vlastní tvorbě, za své kompozice pro akordeon byl v ústředním kole Národní soutěže základních uměleckých škol v oboru Skladba v roce 2019 oceněn stříbrným pásmem v kategorii do 12 let.


http://napajedla.cz/galerie/14/banner_3.jpg

Martin Kot
Hře na akordeon se Martin věnuje od svých šesti let. Své první hudební vzdělání získal v ZUŠ R. Firkušného v Napajedlích, kde se rozvíjel pod vedením paní učitelky Petry Strašákové. Je vítězem mnoha soutěží v České republice i v zahraničí. Díky svým soutěžním úspěchům měl příležitost vystoupit např. s Filharmonií Brno, Filharmonií B. Martinů, s Václavem Hudečkem v rámci festivalu Svátky hudby, Jaroslavem Svěceným či Lubomírem Brabcem. Je držitelem prestižního ocenění Zlatý oříšek udělovaného nejtalentovanějším dětem České republiky. Od roku 2018 je žákem Pražské konzervatoře, kde studuje u pana profesora Ladislava Horáka. Martin získal celou řadu významných ocenění v rámci mezinárodních akordeonových soutěží např. v Chorvatsku, Polsku, Německu, Maďarsku, Rakousku, Polsku, Slovensku, Bosně a Hercegovině, Portugalsku a Belgii. V roce 2019 získal 1. cenu a titul absolutního vítěze na mezinárodní soutěži ve Vídni, německém Klingenthalu a Ostravě. Druhou příčku vybojoval v Portugalsku a Belgii. Českou republiku zastupoval na světových soutěžích v Číně a Itálii, kde se dostal do top desítky. V září 2019 koncertoval na jednom z největších festivalů klasické hudby v Čechách, festivalu Dvořákova Praha. Má za sebou celou řadu vystoupení a koncertů např. ve Stockholmu, Praze, Šumperku, Mikulově, Zlíně.

http://napajedla.cz/galerie/14/banner_4.jpg

Pěvecký sbor Véronique
Sbor, jenž nese název „Véronique“ – na počest dcery R. Firkušného Veroniky - se poprvé sešel v říjnu 2017. Je to ženský pěvecký sbor, působící v ZUŠ R. Firkušného pod vedením Lenky Hanáčkové. Základ jeho repertoáru tvoří lidové písně za doprovodu klavíristky paní Ivy Kosové. Členky sboru spojuje radost ze zpěvu v přátelském a inspirujícím prostředí napajedelské umělecké školy.

_
Upozornění: v rámci události budou pořizovány fotografie a videozáznamy sloužící k propagačním aktivitám pořadatele.


Nahoru Přesunout se na začátek stránky

© 2020 Klub kultury Napajedla
Realizace rotate Rotate